За гората

Австрийски принц разследван за незаконен лов на мечка

Австрийски принц ще бъде разследван по обвинения, че незаконно е убил най-голямата кафява мечка в Румъния по време на лов на трофеи в Карпатите в страната през март, съобщиха румънските власти.

Принц Емануел фон унд цу Лихтенщайн е получил четиридневно разрешително за лов през март в окръг Ковасна в Румъния. На 13-ти март той отстрелял 17-годишна мъжка мечка, за която твърди, че е платил сумата от 7000 евро (6 042 британски лири), според официалните ловни документи, видени от Асошиейтед прес.

Съобщава се, че принцът, който е жител на Ригерсбург в Австрия и е от кралското семейство на Лихтенщайн, е убил “погрешка” масивната мъжка мечка по време на лова.

Той е получил специално разрешение от румънското министерство на околната среда да отстреля женска кафява мечка – но вместо това той е убил мъжката мечка, известна като „Артур“, твърдят екологични групи.

Националната охрана на околната среда на Румъния (NEG) стартира разследване на смъртта на мечката от защитен вид в централна Румъния, след като забеляза, че липсват документи, каза висшият служител на NEG Октавиан Берчану. Той добави, че бракониерството е едно от подозренията в случая.

„Знаехме, че трябва да бъде отстранена женска мечка, но впоследствие намерихме (мъртва) мъжка мечка“, каза Берчану.

Министърът на околната среда Танцос Барна, който ръководи NEG, заяви, че е издадено разрешение за лов за отстрел на женска мечка в Ковасна, защото тя представлява неудобство за жителите, но не казва на кого е издадено разрешението.

„Всички документи от Националната охрана на околната среда ще отидат в полицията“, каза Берчану.

Берчану каза още, че някои официални документи, необходими след убийството на мечка, липсват.

„Местната агенция за околната среда трябва да информира Охраната на околната среда след лова, но това не се случи“, каза Берчану.

От Agent Green, екологична неправителствена организация, която девет години наблюдаваше голямата мъжка мечка, която наричат „Артур“, казват, че тя живее „дълбоко в дивата природа“ и няма контакт с човешки селища.

„Артур беше на 17 години и беше най-голямата кафява мечка, виждана в Румъния и вероятно в Европейския съюз“, заяви в изявление президентът на Agent Green Габриел Паун.

Документът, потвърждаващ размерите на мечката, публикуван от организацията и австрийския клон на Асоциацията срещу животинските фабрики (VGT), посочва австрийската кралска особа Емануел фон унд цу Лихтенщайн като ловецът в случая.

Принцът ще бъде разследван по обвинения, че е незаконно отстрелял и убил това, което се смята за най-голямата кафява мечка в Румъния по време на лов на трофеи в Карпатските планини в страната през март, съобщиха румънските власти.

„Неправителствените организации Agent Green и VGT осъждат убийството на кафявата мечка Артур от ловеца на трофеи принц Емануел фон унд цу Лихтенщайн.

Многократните опити за връзка с имението на принца са били неуспешни. Швейцарският вестник Blick цитира принца, който е казал, че няма да коментира въпроса.

Румъния официално забрани трофейния лов през 2016 г., но разрешителните за лов на „проблемни“ мечки – такива, които нанасят вреда на селскостопански култури или домашни животни – могат да бъдат издадени на ловни асоциации, но само в краен случай, след като мерките за преместване не са успешни. След това тези разрешителни се продават на ловци на трофеи.

Но от Agent Green твърдят, че органите по околната среда са издали разрешение за лов въз основа на жалба за „проблемна“ женска мечка, отглеждаща малки, която е причинила щети в село Ойдула в Трансилвания миналото лято.

„Винаги е ставало въпрос за отстрел на най-голямата мечка, а не за решаване на проблема на общността“, каза Габриел Паун, президент на Agent Green.

„Чудя се как принцът е объркал най-големия мъжки, живеещ дълбоко в дивата природа, с много по-малката женска до селото.“

Поради големия размер на кафявата мечка Артур, той се смяташе на ловен език за „златен“ трофей – ценен екземпляр, който може да донесе над 20 000 евро (близо 17 259 британски лири).

‘Всеки фермер, с когото говорих в село Ойдула, каза, че нищо не се е променило след отстрела на мъжката мечка и че женската мечка продължава да идва ежедневно в домакинствата. Това е бракониерство, тъй като принцът е застрелял грешната мечка – това е убийство’, каза Паун.

Министърът на околната среда Барна Танцос заяви пред местните медии, че определянето дали е убита правилната мечка е „изключително сложно“.

Петиция, стартирана вчера от Agent Green, призоваваща за пълна забрана за ловуване на трофеи в Румъния, събра над 13 000 подписа.

За експерта по кафяви мечки Чаба Домокос от природозащитната неправителствена организация Milvus Group убийството на Артур „не е нищо изключително.“ Той също така каза, че за много ловци убиването на женска с малки е в противоречие с „етиката“.

“Ловните сдружения използват щетите като претекст за отстрел на трофейни мечки. Изключение са случаите, когато се отстрелва проблемна мечка”, каза Домокос пред Асошиейтед прес.

‘Те просто карат някого от селото да представи някакви доказателства, че е имало мечка, създавала проблеми. След това се издава [разрешение за лов] и те просто отиват да застрелят голяма мечка, защото получават повече пари, отколкото за по-малка “, каза той.

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в Европа – официално около 6000. Но някои учени оспорват тези цифри, твърдейки, че методологията зад преброяването е била неадекватна.

Убийството на мечока е станало в защитена зона Натура 2000, зони от специален природен интерес и дом на някои от най-ценните и застрашени видове в Европа, защитени съгласно законодателството на ЕС.

„Настоящият закон е лош, има твърде много сиви зони и улеснява ловците на трофеи да идват и ловуват в Румъния“, каза Паун.

‘В момента всеки може да подаде фалшива жалба за мечка и да я изпрати до ловна асоциация, която ще извърши цялата необходима работа, за да получи разрешение за лов – тогава някой ловец идва и отстрелва всяка мечка, която пожелае.’

Източник: Focusing on Wildlife

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *