COVID-19, За гората

Китай затяга забраната за търговия с диви животни, а COVID-19 продължава да се разпространява

панголин

Китай забрани търговията и консумацията на диви животни след избухването на коронавируса, който отне повече от 2700 животи и зарази над 81 000 души, повечето от които в Китай.

Временната забрана за търговия с диви животни, обявена през януари, се очакваше да трае, докато епидемията не бъде поставена под контрол. Въпреки това, с разпространението на пандемията от коронавирус, която не показва признаци на отмиране, беше приета по-строга забрана на 24-ти февруари от Постоянния комитет на Националния народен конгрес (NPC), който упражнява законодателна власт в страната.

Някои го разглеждат като стъпка към постоянна забрана, която би трябвало да бъде перманентно въведена в законите за дивата природа на страната. Ако бъде приета, това ще бъде голям напредък в глобалната борба срещу нелегалната търговия, тъй като Китай е основна дестинация за трафик на животни. „Ако Китай успее да спре незаконната търговия с животни, това ще направи света малко по-безопасен от вируси като SARS-CoV и ще окаже огромно влияние върху усилията за опазване на дивата природа“, каза в имейл Бенджамин Нойман, вирусолог от Тексаския университет A&M-Texarkana. „Това е нещо, което трябва да се случи, и ако COVID-19 е причината, така да бъде.“

Въпреки че търговията със застрашени видове е забранена по силата на CITES, слабото прилагане на закона и значителното търсене на животинско месо и животински продукти, използвани в традиционните лекарства, възпрепятстват усилията за контрол на тази търговия в Китай. Синхуа посочи „основния проблем с прекомерната консумация на диви животни и огромните скрити опасности за общественото здраве и безопасност“ като причина за забраната.

Изследователи подозират, че епицентърът на епидемията е бил пазар в Ухан, където се продавали диви животни и месо. Новият коронавирус най-вероятно произхожда от прилепи. Забраната за търговия и консумация на диви животни е опит за ограничаване на излагането ни на вируси, пренасяни от диви животни, с които хората не са се срещали преди и не могат ефективно да се защитават.

Предположението, че новият вирус е преминал през панголини преди да зарази хората привлече вниманието към незаконната търговия с диви животни. Панголините, срамежливите нощни животни, открити в Азия и Африка, се считат за най-нелегално търгуваните бозайници в света. Въпреки че търговията с панголини и панголинови продукти е забранена в Китай съгласно Договора за CITES, съществува голямо търсене на месо и люспи на панголин за употреба в традиционната медицина.

Китайските закони за дивата природа приети през 1989 г. регулират тази търговия, но не налагат пълна забрана за консумация на месо от диви животни и позволяват отглеждането им в плен за търговски цели.

Новата забрана не беше въведена чрез изменение на законите за дивата природа на страната, тъй като законодателната сесия беше отложена в светлината на коронавирусната криза. Забраната, която влиза в сила незабавно, обхваща не само дивите уловени видове, признати в национален и международен план като застрашени видове, но също и лова, търговията и транспортирането на всички сухоземни диви животни за консумация от човека. Прилага се и за диви животни, родени и отгледани в развъдни съоръжения.

Пекин вече наложи временно ембарго върху продажбите на диви животни през януари. Трите държавни агенции, които издадоха това ограничение – Държавната администрация за регулиране на пазара, Министерството на земеделието и селските райони и Националната администрация по горите и пасищата – бяха предупредили срещу консумацията на месо от диви животни, но не бяха го забранили досега.

По време на избухването на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) през 2002-2003 г. ограничена забрана беше наложена по подобен начин от Китай, но впоследствие беше отменена. „Ембаргото върху търговията с диви животни е разумно решение за контрол на болести“, казва Ченгсин Джан, изследовател от Мичиганския университет, Ан Арбър. „Счита се, че китайското ембарго за търговия и консумация на цивета, най-забележителния междинен гостоприемник на коронавирус SARS, частично допринася за контрола на заболяването и евентуалното овладяване на SARS.“

Предварителните изследвания, направени от Джан и неговите колеги, които все още не са проверени или публикувани, подкрепят твърденията, че панголините са много вероятен преносител, заедно с прилепите, на новия коронавирус и други подобни на него. „Участието на прилепи, цивети и панголини в огнището на SARS и COVID-19 предполага, че постоянната забрана на търговията с диви животни от „мокрите“ пазари трябва ефективно да минимизира бъдещия риск от предаване на зоонотична болест“, каза той.

Все по-често призовават Китай да запази забраната за постоянно и съответно да измени законите си за дивата природа. Природозащитниците твърдят, че се надяват постоянната забрана и обменът на информация около опасностите от консумацията на диви животни могат да намалят търсенето на контрабандни продукти от диви животни. Някои проучвания сочат, че хората вече са по-склонни да подкрепят подобна забрана. „Има нарастваща тревога относно консумацията на диви животни и скритите опасности, които тя носи за обществената здравна сигурност след избухването на новата коронавирусна болест (COVID-19)“, каза пред Ройтерс Джан Тиевей, говорител на Комисията за законодателни въпроси на китайския законодателен орган.

Други се опасяват, че подобна забрана ще тласне търговията под земята и ще направи още по-трудно проследяването на появата на нови заболявания. Според Световната здравна организация почти три четвърти от всички епидемии през последните десетилетия са започнали от животни. Съществуват и опасения, че подобна забрана ще срещне твърда съпротива от страна на заинтересованите страни в многомилиардната индустрия за търговия с диви животни в Китай, която осигурява работа на милиони души.

Новата забрана също изисква по-добро прилагане на съществуващите закони, дългогодишно искане от страна на активисти за дивата природа. Групата експерти, които консултираха Постоянния комитет на NPC относно възможните преразглеждания на законите за дивата природа, също представи препоръки за намиране на заместители на животински продукти, които се използват в традиционната китайска медицина.

„Аспектите на традиционната медицина, които използват надземни животински части, се основават изцяло на суеверие, а не на наука, и както показва последното огнище, са доста опасни глупости“, казва Нейман. „Но традицията е силно нещо в Китай, както и навсякъде. Ако китайското правителство е готово да предприеме строги мерки за прилагане на новите правила, те действително могат да успеят. “

Източник: Focusing on Wildlife

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *