Общо 46 европейски лалугера бяха уловени миналия месец в района на Сливен и освободени в последната останала колония на вида в Натура 2000 зона „Западна Странджа“. Това беше третият и последен етап от дейността на БДЗП по проекта „Земя за царския орел“, с цел да се предотврати изчезването на лалугера от тази специално защитена зона.
През тази година подсилването се проведе на два етапа. На 01.07.2019 г. бяха уловени и преместени 13 индивида, а на 17.07.2019 г. – още 33. Всички уловени лалугери бяха измерени и маркирани с микрочип, а на 24 от тях бяха поставени и нашийници с радиопредаватели, за да се проследи придвижването им през периода на адаптация и разселване на новото място.
Използваната техника е от Фотокапани.
Според първите резултати, 19 от преместените лалугери се движат в района на колонията и извършват кратки придвижвания в рамките на няколко десетки метра, а 16 от тях се връщат да нощуват в една и съща система от ходове, където явно са се установили. Един от маркираните лалугери вероятно е станал жертва на хищник, тъй като сигналът от предавателя идва от дере, обрасло с храсти и дървета – крайно нетипично местообитание за вида. Два от радионашийниците не излъчват сигнал, което може да се дължи и на дефект в предавателя или липсваща антена. Лалугерите често успяват да прегризат и премахнат антената. Други два радионашийника са паднали. Екипът на проекта откри единия от тях и ще го използва повторно.
Дейностите по разселването на лалугери приключи, но екипът на проекта ще продължи да извършва радиотелеметрия и да проследява състоянието на колонията.
Резултатите към момента са
обнадеждаващи. Повечето от освободените през 2017 и 2018 г. лалугери оцеляха и
намериха своето място в колонията в Западна Странджа, а много от тях успешно се
размножиха през 2018 и 2019 г. До края на тази и през следващата година ще се
съберат допълнителни данни от подсилената колония и ще се направи цялостен
анализ на резултатите от транслокацията на лалугерите.
Едновременно с добрите новини има и една тревожна: В опасност е най-обширната и многобройна колония лалугери в България, намираща се до село Тополчане, община Сливен. Заплахата идва от една страна от разораването на пасищата и превръщането им в овощни градини, лозя и лавандулови насаждения, а от друга – от ускорена сукцесия и твърде високата тревна растителност, което е резултат от по-малкия брой селскостопански животни, които пасат там. Фактът, че само малка част от колонията попада в границите на Натура 2000 зона „Сините камъни – Гребенец“ прави нейното опазване още по-трудно.
Източник: БДЗП