Природозащитниците в Индонезия съобщават за две новородени бебета явански носорози на единственото място в света, където все още може да се види критично застрашеният вид носорози. Така популацията им се покачва до 74 носорога.
Малките са женско и мъжко и са кръстени Хелън и Лутър. Видени са с майка си на снимки, направени от мрежа от близо 100 фотокапана, инсталирана в Национален парк Ujung Kulon в западния край на индонезийския остров Ява. Според властите снимките са направени между март и април.
От 2012 г. насам всяка година е имало документиран поне един новороден явански носорог (Rhinoceros sondaicus), според данните на интернационалната фондация за носорози (IRF).
Генералният директор казва в заявление, публикувано на 20 септември: “Раждането на тези явански носорози в националния парк безспорно показва, че популацията продължава естествено да нараства с добри темпове, което ни дава голяма надежда за оцеляването на този рядък вид.”
Бракониерството и загубата на местообитания доведоха яванските носорози, които в Югоизточна Азия някога бяха хиляди, почти до изчезване. Сега според изчисленията има 74 носорога – 40 мъжки и 34 женски, които живеят в защитения парк.
Популацията им изглежда расте със стабилни темпове, но е единствената останала в света. Това поражда опасения сред експертите по дива природа – пламването на зараза или природно бедствие може лесно да унищожи последната останала популация от явански носорози.
Уджунг Кулон се намира близо до вулкана Анак Кракатау в пролива Сунда, а през декември 2018 г. изригването му предизвика цунами, което удари националния парк. Носорозите се бяха приютили във вътрешността на острова и останаха невредими, въпреки че вълните убиха двама служители на парка и повече от 400 души на други места по крайбрежието.
Нина Фашионе, изпълнителен директор на IRF, написа в скорошна публикация относно сегашното състояние на носорозите: “С увеличаването на популацията на явански носорози, основна грижа е разширяването на територията им. ”
Тези фактори подтикнаха правителството и природозащитните организации да потърсят подходяща нова територия, на която да настанят нова популация носорози. Въпреки че ситуацията е спешна, задачата за намиране на ново местообитание изглежда е временно отложена. Вместо това правителството на Индонезия избра да разшири използваемото местообитание в Ujung Kulon.
Въпреки че в националния парк няма сигнали за бракониерство от повече от 20 години, Фашионе подчерта, че има нова заплаха – нелегалния риболов и лов на омари в защитените води на парка. През май индонезийското правителство разреши възобновяването на улова на ларви на диви омари с цел износ, като така отвори бреговете на парка за рибари.
Фашионе пише, че бракониерите може да се възползват от това и да стигнат до плажовете на парка, където често ходят носорози.
Тя добавя, че през януари 2020 г. е бил задействан морски патрул, който оттогава само през първите шест месеца на операциите е задържал 45 лодки и 218 души, които са нахлули незаконно в парка.
Преди едно десетилетие, популацията на явански носорози е наброявала не повече от 50 индивида. От много години индонезийското правителство и организации от цял свят полагат усилия да засилят сигурността в района срещу посегателства и бракониерство и експертите отдават стабилното нарастване на броя на носорозите на тези мерки.
“Всяко новородено яванско носорогче ни носи все по-голям оптимизъм и все повече ни стимулира да се борим за опазването на носорозите,” казва директорът.
Източник: Focusing on Wildlife