За гората

Кучета, обучавани да защитават дивите животни, са спасили 45 носорози от бракониери в Южна Африка

кучета спасяват носорози

Кучета, обучавани да защитават дивите животни, са спасили 45 носорози от бракониери в Южна Африка.

Кучетата са от различни породи, сред които бийгъл и блъдхаунд. Обучението им започва при раждането им, а работата им като навършат 18 месеца. Кучетата се научават от малки да се справят с напрежението от работата при реални операции. 

Шон Вильоен, който е базиран в Кейптаун, сподели снимки на кучетата в действие в Южноафриканския колеж за дива природа в националния парк Голям Крюгер.

29-годишният мъж е собственик на продуцентска компания наречена Conservation Film Company, която има за цел да покаже кинематографичен разказ за героите на първа линия по опазване на природата и да сподели обнадеждаващи истории.

Йохан ван Страатен, който е треньор на кучета в колежа, казва: „Данните, които събираме за този приложен проект за обучение, целящ да покаже най-добрите практики, сочат, че сме предотвратили смъртта на приблизително 45 носорога, тъй като свободните проследяващи кучета започнаха да работят през февруари 2018 г.”

Йохан ван Страатен с обучените кучета.

“В районите, където патрулира Южноафриканският колеж за дива природа, успеваемостта на кучетата е около 68 на сто, с използването както на проследяващи кучета на каишка, така и свободни, в сравнение с между три до пет процента без използване на кучета.

Свободните кучета за проследяване променят нещата из основи, тъй като са в състояние да проследяват със скорост много по-бърза от човешката на терен, където и най-опитните хора биха се затруднили.

Така проектът помага да се гарантира оцеляването на богатото биоразнообразие на Южна Африка и на дивата й природа, включително носорозите, които са силно засегнати от престъпността срещу дивата природа. В Южна Африка се срещат почти 80 на сто от всички носорози на земята.

През изминалото десетилетие над 8 000 носорога са убити при бракониерство, което прави страната най-силно засегната от този бракониерски натиск.”

Кучетата, сред които има породи като тексаски черно-кафяви кунхаунди, белгийски овчарки Малиноа, английски фоксхаунд и блутик кунхаунд, са обучени на „необходимите действия за борба с бракониерството“, което включва свободно проследяване, откриване, патрулиране, нападане и задържане на бракониери.

Той добавя: „Те започват да тренират от раждането си и са социализирани от съвсем малки. Научават се как да проследяват, да дебнат човек, качил се на дърво, и на основно послушание.”


Източник: Mirror

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *