За гората

Проучване показва страшни последици от търговията с диви животни

Панголини, орхидеи и хамелеони – това са само няколко вида, които редовно се търгуват на местни и международни пазари за диви животни и растения. Това допринася за глобална индустрия на стойност милиарди долари всяка година. Но какво е въздействието на търговията с диви видове върху сухоземното биологично разнообразие? Ново проучване изследва точно този въпрос.

Проучването, публикувано наскоро в “Nature Ecology & Evolution,” установи, че като цяло незаконната и законна търговия с диви животни и растения е допринесла за 61,6% намаляване на изобилието от видове. Застрашените видове са претърпели още по-рязък спад от 81% поради търговията.

Панголин в спасителен център в Камбоджа

„Хиляди видове се търгуват за домашни любимци, традиционни лекарства и луксозни храни, но как това влияе върху броя им в дивата природа е неизвестно“, казва съавторът Дейвид Едуардс, професор по природозащитни науки в Университета в Шефилд във Великобритания, в изявление. „Нашето изследване обединява висококачествени полеви проучвания, за да разкрие шокиращ спад в броя на най-търгуваните видове. Някои дори са изчезнали на места.“

Повечето проучвания върху търговията с диви животни са съсредоточени върху пазарните тенденции, а не върху изобилието от видове в техните местообитания, както уточнява пред Mongabay водещият автор Оскар Мортън, кандидат за докторант в Катедрата по животни и растения в университета в Шефилд. Но за контекста на това изследване изследователите избират да разгледат само проучвания, които „сравняват изобилието от видове в местообитанията под екстрактивен натиск и тези, които не са под такъв натиск“, казва той.

Повечето от тези 31 проучвания се фокусират върху южноамериканските и африканските тропици, докато четири разглеждат Азия, а едно – Северна Америка. Няма установени данни от Европа. Изследователите откриват, че повечето изследвания разглеждат бозайници, но са склонни да игнорират други таксономични групи като земноводни, лепидоптери, паякообразни, орхидеи и кактуси, от които са някои от най-търгуваните видове.

„Една от основните констатации беше липсата ни на констатации“, казва Мортън.

Авторите установяват, че международната търговия има много по-голямо въздействие върху изобилието от видове, отколкото местната търговия. Като общо правило, колкото по-далеч даден вид е пътувал чрез търговия, толкова по-голям е спадът в неговата популация.

Мъжки леопардов хамелеон (Furcifer pardalis)

„Това е особено тревожно предвид плановете за синергизиране на традиционната китайска търговия с лекарства с китайската инициатива „Един пояс, един път“, което ще създаде търговски връзки с 62% от световното население“, пишат авторите. „Това се очертава като ключова заплаха за биологичното разнообразие, увеличавайки както достъпа до, така и потенциалното търсене на медицински ценени видове, включително кафява мечка (Ursus arctos) и снежен леопард (Panthera uncia).“

Документът също така установява, че видовете, живеещи в защитени зони, се справят само малко по-добре от видовете в незащитени райони, като търговията води до спад в популацията съответно с 56% и 70,9%.

„Защитената зона е по-добра от някоя незащитена, но все пак открихме спад.“

В крайна сметка авторите призовават за по-добри защитни мерки за видовете и по-добро управление на защитените територии.

„Това е предупреждение. Ясни са две неща – че това е област, която се нуждае от повече работа [и] имаме огромни пропуски в знанията“, казва Мортън. „И второто нещо … е, че тези първоначални признаци са доста страшни. Всъщност не сме открили нищо добро.”

Около 100 милиона растения и животни се търгуват незаконно в международен план всяка година, допринасяйки за глобална индустрия на стойност от около 4 до 20 милиарда долара годишно.

Растителните пазари в Южен Китай продават диви орхидеи като Paphiopedilum hirsutissimum.

Авторите казват, че са наясно с две потенциални пристрастия, които биха могли да повлияят на техните констатации. Първо, дивата природа в експлоатираните райони може да проявява по-загадъчно поведение, което затруднява преброяването й. Второ, някои от цитираните от тях проучвания може да съдържат субективни данни, които са били трудни за идентифициране.

Стив Броуд, изпълнителен директор в TRAFFIC, неправителствена организация, която наблюдава световната търговия с диви животни, коментира: „Авторите признават, че има различни видове субективни елементи, които могат да предоставят алтернативно обяснение за откритията им или да смекчат контраста, който наблюдават между търгуваните и нетъргуваните популации от един и същи вид. Без задълбочено вникване в някои от проучванията, на които те се позовават, е много трудно да се разбере дали тяхната логика е вярна. Възможно ли е да съществуват други причини за намаляването на изобилието от видове, различни от използването им за търговия?“

Въпреки това, Броуд казва, че това е „интересен и важен опит да се разгледа въздействието на експлоатацията на видовете върху изобилието им.“

„Ще ми бъде интересно да се задълбоча, за да разбера колко значими са констатациите и какви допълнителни фактори, които влияят, могат да бъдат идентифицирани“, завършва той.

Източник: Focusing on Wildlife

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *