Близо една трета от площта на Драгоманското блато изгоря при пожар през нощта на 22-ри срещу 23-ти януари.
Огнеборци и доброволци часове наред се бориха с огъня. Една от най-сериозните заплахи беше пламъците да преминат пътя и да стигнат до близката гора.
Според еколози, това е един от най-тежките пожари за местността, а пораженията са сериозни.
Андрей Иванов, кмет на Драгоман, обеща строго разследване. „Блатото държи много диви прасета в този период и една от причините може да е бракониерски желания, например да изкарат дивите прасета навън от блатото“, каза Иванов.
Равносметката след потушаване на пожара е следната: Засегнати са ендемични растения, които се срещат само в тези защитени територии.
Състоянието е трагично, „повече от 80% от тръстиковите масиви са изгорели напълно. Единствено са останали в най-източните части на блатото незасегнати“, каза доц. д-р Петър Шуроленков, СДП Балкани, който рано сутринта извърши оглед на мястото.
Сред обгорелите растения се виждат и стръкове зеленина. Блатото е способно да се регенерира и местните се надяват напролет да видят това.
Драгоманското блато е дом и за много редки видове животни. Сред най-ценните видове са белоногата потапница, късоглавата потапница и видрата.
Има много ценни видове птици, повечето от които идват да гнездят тук и отлитат наесен. „В момента, за щастие, не са в блатото, но през пролетта, когато дойдат, ще видят, че техният дом е напълно унищожен и променен и може би много от тях няма да гнездят“, отбеляза Шуроленков.
Засегнати са и туристическите части. Съоръженията са обгорели, а кулата за наблюдение на птици е напълно изпепелена.
Източник: БТВ