Знаете ли какви са задълженията на собственика на домашни любимци и Закононарушителната рамка при движение между държавите членки на ЕС на домашни любимци когато броят им не надвишава 5 броя животни и пътуването е с нетърговска цел?
По време на всяко движение, собственикът на домашния любимец или физическото лице, отговорно от името на собственика, трябва да могат да представят на отговорните за проверките органи , паспорт /сертификат, който удостоверява, че животното отговаря на изискванията , установени за такова движение.
Кучета, котки и порчета трябва да:
1. бъдат придружени от паспорт (в съответствие с Решение 803/2003);
2. разполагат с отразена в Раздел IX на паспорта декларация за здравословното състояние, която показва, че животните са в добро здраве и са в състояние да понесат пренасянето им до тяхното местоназначение.
Попълва се от частно практикуващ ветеринарен лекар, в рамките на 24 часа преди пътуването.;
3. са идентифицирани – чрез микрочип (транспондер), като кода съответства на номера в паспорта или ясно четлива татуировка, поставена преди 03.07.2011. Родените след 03.07.2011г. домашни любимци задължително трябва да бъдат идентифицирани чрез микрочип (транспондер);
4. имат поставена валидна ваксина срещу бяс/различна от жива /, отразена в Раздел ІV на паспорта (като датата на поставяне на ваксината не предшества датата на поставяне на микрочипа).
Паспортът за идентификация на домашни любимци (кучета, котки и порчета) е утвърден от европейската комисия по образец в R576 и R577, относно движение на домашни любимци с нетърговска цел.
Паспортът е съставен от 32 страници със серия BG 01VP и индивидуален номер за всеки паспорт отпечатан на всяка страница. По средата на идентификационния документ (паспорт) са вградени ламинатни листове с прозрачно фолио с отпечатани на гърба им инструкции за употребата им.
- Паспорта трябва да бъде попълнен на официалния език на държавата членка (Български) и на Английски език.
- При издаване на паспорт той задължително се заверява (Раздел IV. ИЗДАВАНЕ НА ПАСПОРТ) от упълномощен ветеринарен лекар.
- След поставяне на идентификационно средство (транспондер) се попълва (Раздел III. МАРКИРАНЕ НА ЖИВОТНОТО). След попълване на страницата, тя се ламинира с единия ламинатен лист разположен в средата на паспорта.
- След поставяне на ваксина против бяс в паспорта се попълва (Раздел V. ВАКСИНАЦИЯ СРЕЩУ БЯС) дата на ваксинация, валидност на ваксинацията – от – до. Периода на валидност на ваксинация започва да тече от създаването на защитен имунитет, който не може да е по-рано от 21 дни от датата на извършване на ваксинацията и продължава до края на срока на защитния имунитет описан в кратката характеристика на поставената ваксина против бяс.
- При пътуване, ваксината трябва да бъде поставена минимум 21 дена преди предстоящото пътуване и да не е пресрочен срока за реваксинация !
- Датата на поставяне на ваксината да не предхожда датата на поставяне на транспондера !
- Домашните любимци трябва да бъдат ваксинирани за други заразни заболявания по месоядните животни, различни от бяс, което да бъде отразено в (Раздел ДРУГИ ВАКСИНИ), както и да бъдат обезпаразитени 48 часа преди пътуването срещу ектопаразити и ехинококоза, като мероприятията се отразяват в паспорта на животното (Раздел VII. ТРЕТИРАНЕ ПРОТИВ ЕХИНОКОКИ и Раздел VIII. ТРЕТИРАНЕ ПРОТИВ ДРУГИ ПАРАЗИТИ) и са задължителни за домашните любимци пътуващи за Финландия, Ирландия, Малта и Великобритания.
- Когато информацията на дадена страница от паспорта е под формата на стикер, последният се ламинира с прозрачно фолио, в случай че не се саморазрушава при отлепване.
- Паспортът на домашния любимец се заверява от обслужващият го упълномощен ветеринарен лекар в ( Разрел X. КЛИНИЧЕН ПРЕГЛЕД) с дата, подпис и печат 24 часа преди пътуването на животното, като се декларира, че то не показва симптоми на заразно заболяване и може да бъде транспортирано до предвиденото местоназначение.