За гората

Тасманийският дявол се завръща в Австралия

тасманийски дявол

След почти 3000 години, откакто пронизителният писък на тасманийския дявол е звучал в горите на Австралия, сега 26 тасманийски дявола се завръщат там, благодарение на целенасочени действия.

Тасманийският дявол е застрашен вид торбест бозайник, който е голям колкото куче, което се събира в ръцете ви – дължината му е между 57 и 65 см, а теглото между 6 и 8 кг, но е известен със свирепост и силни челюсти. С тях разкъсва за минути труповете на други животни.

През 90-те години на миналия век този вид животни бил нападнат от смъртоносен рак на устата, вследствие на което популацията на вида на остров Тасмания намалява само до 25 000 животни.

Не е ясно защо тасманийският дявол изчезва от другите части на Австралия преди векове, но най-вероятно е заради човешката дейност. Когато първите ловци по тези места убили животните, за тасманийския дявол не останало нищо за ядене.

Тасманийските дяволи играят ключова роля в запазването на баланса на екосистемата, затова учени и природозащитници дълго и упорито се опитват да ги върнат на континента.

Учените уверяват, че въпреки страховитата си репутация, те не са заплаха за хората и агрикултурите.

Връщането на вида в Австралия след толкова години е рисковано, но през март месец екип от учени направи първото пробно пускане на 15 дявола. Животните бяха внимателно проследени, благодарение на сложените им специални яки, и след като учените установиха, че видът се приспособява добре в новия си дом, пуснаха там още нови 11 вида на 10 септември.

Преди освобождаването на тасманийските дяволи ръководителят на екипа Тим Фолкнер и всички участници в инициативата са се постарали да обезопасят определена оградена територия в евкалиптовата гора на източна Австралия, за да могат животните по-лесно и безпрепятствено да се приспособят.

В инициативата по пускането им взеха участие и актьорът Крис Хемсуърт и неговата съпруга Елза Патаки.

Надяваме се, че присъствието на тези животни на континента ще допринесе за баланса в екосистемата и за опазването на други застрашени видове, например бандикутите, като се борят с натрапниците.

Засега не е ясно какво ще стане, когато тасманийските дяволи се сблъскат с червените лисици, които са също толкова големи и хищни.

При добри резултати, екипът възнамерява да пусне още 40 тасманийски дявола в Австралия в рамките на следващите две години.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *