Специалистът на Организацията на обединените нации по биологично разнообразие призова за глобална забрана на пазарите за диви животни (като този в Ухан, Китай, за който се смята, че е отправна точка на епидемията от коронавирус) за предотвратяване на бъдещи пандемии.
Елизабет Марума Мрема, изпълняваща длъжността изпълнителен секретар на Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, заяви, че страните трябва да предприемат действия за предотвратяване на бъдещи пандемии чрез забрана на „мокри пазари“, които продават живи и мъртви животни за консумация от човека, но предупреди да внимават за нежелани последствия.
Китай издаде временна забрана на пазарите за диви животни, където се продават животни като цивети, вълци и панголини, които се държат живи в малки клетки, често в мръсни условия, където инкубират болести, които след това могат да се разпространят в човешката популация. Много учени настояват Пекин да направи забраната постоянна.
Използвайки примерите за Ебола в западно-централна Африка и вируса Нипа в източна Азия, Мрема казва, че има ясни връзки между унищожаването на природата и новите човешки болести, но предупреди срещу реакционен подход към продължаващата пандемия Covid-19.
„Посланието, което получаваме е, че ако ние не се грижим за природата, тя ще се погрижи за нас“, каза тя пред “Гардиън”.
„Би било добре да забраним пазарите на живи животни, както направиха Китай и някои други страни. Но трябва да помним, че има общности, особено от селските райони с ниски доходи, особено в Африка, които са зависими от дивите животни, за да поддържат поминъка на милиони хора.
„Така че, ако не получим алтернативи за тези общности, може да съществува опасност от откриване на незаконна търговия с диви животни, която в момента вече води до ръба на изчезването за някои видове.
„Трябва да видим как да балансираме и наистина да затворим пътя на нелегалната търговия в бъдеще.“
Тъй като коронавирусът се е разпространил по целия свят, се е увеличил фокусът върху това как унищожаването на природата на човечеството създава условия за разпространение на нови зоонозни болести.
Jinfeng Zhou, генерален секретар на Китайската фондация за опазване на биологичното разнообразие и екологичното развитие, призова властите да направят забраната на пазарите за диви животни постоянна, или отново ще се появят предупредителни заболявания като Covid-19.
„Съгласен съм, че трябва да има глобална забрана на мокрите пазари, което ще помогне много за опазването на дивата природа и ще ни защити от неправилни контакти с нея“, заяви Джоу. „Повече от 70% от човешките заболявания идват от дивата природа и много видове са застрашени от това, че хората ги консумират.“
Мрема заяви, че е оптимист, че светът ще поеме по-сериозно последствията от унищожаването на природния свят след избухването на Ковид-19, когато страните се съберат да преговарят за биоразнообразието след 2020 г., наречен Парижкото споразумение за природата.
„Запазването на екосистемите и биоразнообразието непокътнати ще ни помогне да намалим разпространението на някои от тези заболявания. Така начинът, по който земеделстваме, използваме почвите, защитаваме крайбрежните екосистеми и се отнасяме към нашите гори, или ще разруши бъдещето ни, или ще ни помогне да живеем по-дълго “, казва тя.
„В края на 90-те години в Малайзия след избухването на вируса Нипа се смята, че вирусът е резултат от горски пожари, обезлесяване и суша, които са накарали плодните прилепи, естествените носители на вируса, да се преместят от горите във фермите за торф. Зарази фермерите, които заразиха други хора и това доведе до разпространението на болестта.”
„Загубата на биоразнообразие се превръща в голям двигател за появата на някои от тези вируси. Мащабното обезлесяване, деградацията и фрагментацията на местообитанията, интензификацията на земеделието, хранителната ни система, търговията с животински видове и растения, антропогенните промени в климата – всичко това са двигатели на загубата на биологично разнообразие, а също и причинители на нови болести. Две трети от зараждащите се инфекции и болести идват от дивата природа.”
През февруари делегати от повече от 140 държави се срещнаха в Рим, за да обсъдят за първи път проект на споразумение от 20 точки за спиране и възстановяване на загубата на биологично разнообразие, включително предложения за защита на почти една трета от световните океани и суши и намаляване на замърсяването от пластмасови отпадъци и излишни хранителни вещества с 50%.
Важна среща за подписване на споразумението беше насрочена за октомври в китайския град Кунмин, но беше отложена заради коронавируса.
Източник: The Guardian