За гората

Челюстни капани и примки: Ужасната заплаха за дивата природа в Индия

леопард в капан

Днес дивите животни по света са изправени пред безброй заплахи, които непрекъснато унищожават популациите им по цялата планета. Като благотворителна организация за опазване на дивата природа, Wildlife SOS попада на много животни, които се оказват в невъобразими ситуации, често поради човешка намеса.

Една от най-опасните заплахи, от които организацията е спасила множество животни, е тази на примките и челюстните капани – наистина жестоко и варварско изобретение, довело до бавната и мъчителна смърт на безброй животни. Всички, от лисици до диви прасета, птици и по-големи бозайници като тигри, мечки, леопарди и слонове, са застрашени от тези измамно прости на вид примамки.

Какво представляват примките и челюстните капани?

Челюстните капани (наречени Khadka на хинди) и примките са смъртоносни устройства за лов, които могат да причинят тежки разкъсвания, изкълчвания на ставите, фрактури и дори смърт на дивите животни. Животните, уловени в тях, често се борят с часове или дори дни, преди да умрат от жажда, глад, удушаване, вътрешни наранявания и дори нападение от други хищници.

Фермерите често поставят такива капани около селскостопанските полета, за да попречат на животни като диви свине да извършват набези върху техните култури. Понякога тези смъртоносни устройства се използват за лов на храстово месо и от бракониери.

Тези капани могат лесно да се набавят. Комерсиалното използване на такива инструменти се преподава от професионални трапери в много части на света, онлайн или по друг начин.

В последно време се наблюдава нарастване на броя на видео уроците за това как да правим и използваме примки и груби капани. Само малък процент от животните оцеляват след ужасите на тези смъртоносни капани и смъртта на повечето жертви на бракониерство остава недокументирано.

Челюстните капани са примитивни и груби, но тяхното използване остава широко разпространено, тъй като могат да бъдат изработени почти без разходи и могат да хванат всичко – от малки животни като зайци и лисици до застрашени слонове.

Животното прекарва часове, опитвайки се да се измъкне и изразходвайки цялата си енергия. Докато се движи, телта на капана се затяга около него, което води до мъчителна смърт от задушаване или поради инфекция и личинките в раните.

За някои животни, като тигри, мечки и леопарди, дори е известно, че прегризват собствените си крайници, за да се освободят. Животните, които успяват да избягат, често умират дни или седмици по-късно в резултат на нараняванията си. И всичко това, без да споменаваме болката, ужаса и стреса, които изпитва всяко уловено животно.

Спасявания

Между месеците август и ноември 2019 г. Wildlife SOS спаси 3 бърнести мечки, които се превърнаха в неволна плячка на примки, поставени в горите на Карнатака. През годините Wildlife SOS подпомага различни държавни горски отдели при спасяването на бърнести мечки, хиени, леопарди и чакали, хванати в челюстни капани. За щастие, животните са получили необходимото лечение и са успели да се върнат в дивата природа. Не всички животни обаче имат възможност да избягат от тези безразборни устройства за убиване.

По-рано тази година неправителствената организация спаси живота на леопард, попаднал челюстен капан пред село в Махаращра. Четиричленен екип с  предпазно оборудване, мрежи и упойващи средства, е откликнал, за да подпомогне горското управление в операцията. Когато пристигнали на мястото, видели, че предният ляв крайник на голямата котка е попаднал в стоманения капан. За съжаление, въпреки успешното спасяване и последвалото лечение, нараняванията на леопарда са били твърде големи и той не е оцелял.

Трябва да се борим сериозно с тази коварна заплаха, за да гарантираме, че повече животни няма да стават жертва на такава ужасна смърт. Организацията за защита на дивата природа си съдейства с различни държавни горски управления, за да се създаде осведоменост сред местните общности относно съжителството с диви животни, които населяват съседните горски райони, и за незаконността на извършването на такива престъпления срещу дивата природа.

Източник: Focusing on Wildlife

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *