За гората

Примките намаляват, но все още застрашават суматранските носорози

За суматранските носорози в екосистемата Leuser в Индонезия примките, залагани от бракониери, са ключов фактор, който застрашава да ги доведе до изчезване.

Екосистемата Leuser е едно от последните убежища за критично застрашения вид суматрански носорог. Смята се, че в дивото са останали по-малко от 80 животни, изолирани едно от друго, в бързо намаляващите като територия дъждовни гори на остров Суматра плюс една шепа носорози, вероятно останали на Борнео.

Примките могат да са смъртоносни за тези индонезийски животни, които са вече почти изчезнали, като суматранския носорог.

Екосистемата Leuser е дом на едни от най-големите популации на вида, разделен между четири местообитания. Това прави района най-обещаващото и подходящо място за опазване на суматранския носорог. Но телените примки, поставени от бракониери за улов на всичко от глигани за месо до трофейни животни – включително местните слонове и тигри – продължават да представляват непосредствена заплаха за носорозите.

“Дори слоновете, които са огромни, могат да бъдат тежко наранени и даже убити от капаните, така че представете си какво ще стане с носорозите, които са доста по-малки,” казва в скорошен уебинар Руди Путра, биолог и председател на настоятелството на Форум за опазване на Leuser (FKL).

Последни проучвания показват, че примките на ловците са много по-голяма заплаха за оцеляването на застрашените диви животни в Югоизточна Азия, в сравнение с обезлесяването и деградацията на горите.

Примките обичайно са от стомана или найлонова тел и са лесни за правене. Улавят животни безразборно, което води до залавянето на различни нетаргетирани видове, както и на женски и млади животни.

Докато по-голямата част от хванатите животни попадат на местните пазари за диви животни или се продават директно на ресторанти за месо, видовете с висока стойност обикновено се търгуват в големите градове или се изнасят за чужди пазари.

Потискането на търговията с части от суматрански носорог е много трудно, тъй като контрабандистите работят тясно и с изключителна предпазливост, казва Адхиасто, специалист по търговията с диви животни в организацията срещу престъпления срещу дивата природа (WCU).

Според него в Индонезия има поне две организации, за които се знае, че бракониерстват носорози и пренасят части от телата им в Китай и Виетнам, където те се използват в традиционната медицина.

Призовават се индонезийските природозащитни органи и експерти да ограничат цялата верига на доставки, от местните бракониери до купувачите по целия свят.

“Бракониерите сигурно знаят точните локации на дивите животни, които все още са на свобода, включително носорозите.”

Екосистема Leuser

Има значителен спад в броя на примките, открити в Leuser през последните години, благодарение на повечето патрули от рейнджъри и доброволци. FKL премахва или унищожава 1069 примки от Leuser през 2016 г. и 241 през 2019 г. Те са били открити в цялата екосистема, от нейната основна защитена зона до дърводобивните зони в периферията.

Наскоро правителството на Индонезия обеща да наложи пълна защита на всички местообитания на суматрански носорози. За суматранския носорог все още се наблюдават естествени раждания в дивата природа, което е от решаващо значение за оцеляването на вида. Много експерти по носорози казват, че естественото развъждане може да се случи само когато животните се чувстват достатъчно сигурни, за да се чифтосват.

„Фокусираме се върху разполагането на патрулни екипи из цялата екосистема на Leuser, за да защитим носорозите и другите диви животни от бракониери“, казва Руди. „Но докато в гората все още се поставят примки, носорозите винаги ще бъдат в опасност.”

Източник: Focusing on Wildlife

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *