За гората

Множество хималайски белоглави лешояди убити с пестициди

[vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

Повече от 95 хималайски белоглави лешояди (Gyps fulvus) и един степен орел са открити мъртви в района Чайгаон на 17 март.

Прасана, местен природозащитник в село Миланпур в индийския щат Асам, съобщи, че „около сто хималайски лешояди са умрели внезапно“.

„Жителите там ни сигнализираха и ние пристигнахме на местопроизшествието със служители на горския отдел и експерти от Бомбайското природонаучно дружество (BNHS), за да установим, че 97 лешояда и един степен орел са загинали. Спасени са общо десет лешояда и един степен орел. В момента те се лекуват в центъра на BNHS“.

Сачин Ранаде, старши мениджър в Центъра за развъждане на лешояди в град Рани, област Камруп, съобщи, че причината за смъртта на лешоядите според доклада от аутопсията е отравяне.

„Това е случай на отравяне с пестициди, дължащо се на карбофуран. Понякога дивите кучета преследват и нараняват добитъка, поради което фермерите търпят загуби. Те пръскат труповете на добитъка с пестициди, за да убият кучетата. Тук открихме два трупа – един на коза и един на куче – които бяха напръскани с пестицида”, каза той.

Това е случай на неволно отравяне на лешоядите, след като са изяли двата трупа.

„Успяхме да спасим 11 птици, но все още е твърде рано да се каже нещо. Един лешояд почина по-късно, след като беше спасен, което направи броят на умрелите птици 98. Чак когато състоянието на останалите се стабилизира, ще можем да коментираме ситуацията. Даваме всичко от себе си“, каза Ранаде.

„На местните им е говорено по темата отново и отново, но бездомните кучета представляват заплаха за тях и те продължават в гнева си да пръскат труповете на животните с различни видове отрови, за да убият кучетата, но косвено убиват и лешоядите“, обясни Прасана.

Труповете на лешояди бяха кремирани от служителите на BNHS, за да се предотврати попадането на отровата в хранителната верига в природата.

„В случай на масова смърт от отравяне, не можем да погребем труповете, тъй като отровата ще проникне в земята и ще убие насекоми, които се хранят с тях. Кремирахме мъртвите птици и се надяваме, че останалите ще реагират положително на лечението“, добави той.

Хималайският белоглав лешояд е посочен като „почти застрашен“ в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата. Нестопанската организация Bird life International посочва, че глобалната популация на лешояда е намаляла рязко през годините.

 

Според Бомбайското природонаучно общество (BNHS) в Асам има около 1500 до 2000 лешояди. Хималайският белоглав лешояд е посочен като мигриращ вид.

Степният орел също е мигрираща птица, която идва в Асам през зимата от различни страни, включително от Африка.

 

Източник: Focusing on Wildlife

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *