[vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]
Черни лешояди, рисове и диви коне са сред животните, които се въвеждат отново в Източна Испания със стартирането на проект за възстановяване на дивата природа, обхващащ 850 000 хектара в Иберийските планини източно от Мадрид.
20-годишната схема за възстановяване на ландшафта на Rewilding Europe, която обхваща площ повече от пет пъти по-голяма от региона Голям Лондон, има за цел да направи земята по-дива. Защитената зона е южната част на Иберийската верига, планинска верига, която се простира на 500 км от северозападната част на страната до Средиземно море на югоизток. Това е пейзаж от каньони и долини, доминиран от борови, дъбови и хвойнови гори, както и степни и земеделски райони. В резултат на десетилетия, през които земята е изоставяна, докато хората се местят в градовете, това е сред най-слабо населените райони в Европа; от 1950 г. населението на много места е намаляло повече от наполовина. В резултат на това видове като елени, алпийски козирози и диви свине вече са започнали да се завръщат.
„Има по-малко от около двама души на квадратен километър, което го прави много специално място, защото можете да видите природата по различен начин“, казва Пабло Шапира, ръководител на екипа в Rewilding Spain, една от организациите, ръководещи проекта. „Много рядко се срещат такива места в Европа.“
Проектът Iberian Highlands Rewilding Landscape – разположен на около два часа път с кола от Мадрид и на два часа и половина от Валенсия – е десетият такъв, предприет от Rewilding Europe, и първият в Испания. „В тези градове има много хора, които търсят специални места, за да видят природата, така че туристическият потенциал на тази област е огромен“, казва Шапира.
Вече стадо „таурос“ – говеда, отгледани специално, за да изпълнят екологичната роля на зубрите, древен и вече изчезнал вид диви говеда – е пуснато близо до Фриас де Албарасин. На други места 11 полудиви коня бяха освободени това лято близо до Мазарете, като първото жребче се роди през юли, а през тази година е планирано да освободят още животни в природата.
Всяка година ще бъдат въвеждани до 15 черни лешояда, след като първите бяха пуснати в Алто Тахо през септември. Черните лешояди, известни също като лешояди монаси, са едни от най-големите хищни птици в света, с размах на крилете над 3 метра. Всички птици са маркирани с GPS предаватели, за да могат учените да проследяват движението им.
Брадатите лешояди се насърчават да се заселят отново чрез подобряване на местообитанията им. Лешоядите от този вид се наричат костотрошачи, защото пускат костите от голяма височина, за да пробият до костния мозък вътре. Може да се пуснат и други птици, например червена каня. Районът вече е дом на редица грабливи птици, включително скален орел, египетски лешояд, белоглав лешояд и бухал.
Иберийски рисове ще бъдат пуснати там след година или две, като първоначално ще бъдат освободени три или четири животни. Преди двадесет години те бяха най-застрашените котки в света с по-малко от 100 останали представителя, но сега има повече от 1000 от тях в Испания и Португалия след редица успешни проекти на ЕС. Няма планове за повторно въвеждане на вълци в района, защото местните се опасяват, че те ще убият добитъка.
В проекта за Иберийските планини са включени три основни района – Serranía de Cuenca, Alto Tajo и Montes Universales. Повече от половината от ландшафта вече е защитен, главно като обекти в мрежата Натура 2000 на ЕС, което означава, че е определен като един от най-ценните за дивата природа.
Проектът има осигурено тригодишно финансиране с бюджет между 800 000 евро и 900 000 евро годишно, а организаторите му се надяват да осигурят повече през следващите месеци. Природозащитниците работят с местни организации, включително Terra Naturalis, Asociación Nacional Micorriza и FIRE (Международната фондация за възстановяване на екосистемите) от септември 2019 г., за да се подготвят за стартирането.
Дейвид Томас, директор на Програмата за застрашени ландшафти, която е допринесла с 1,5 милиона долара (1,3 милиона британски лири), казва: „Като инициираме процеса за опазване и възстановяване на екосистемите на този ландшафт, ние вярваме, че проектът има потенциал да бъде от полза и за природата, и за хората.”
Проектът има за цел да създаде стимули за опазване на старите гори, които се изсичат, главно за биомаса. Загубата на хора от тази област доведе до икономическа стагнация и една от целите на проекта е да създаде възможности за устойчив туризъм, базиран на природата, и да противодейства на риска от минно дело, горско стопанство и лов, като последният вероятно предотвратява иберийския вълк от естественото повторно заселване в района.
Деветият проект, добавен към портфолиото на Rewilding Europe, беше инициативата Affric Highlands в Шотландия, първата на организацията в Обединеното кралство. Други проекти включват възстановяване на дивата природа в Южните Карпати на Румъния, планините Велебит в Хърватия, Централните Апенини в Италия и Родопите в България.
Източник: Focusing on Wildlife
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]