Миналия месец беше открито тялото на измъчван и убит мъж в имението на влиятелен политик и феодал. Въпросният мъж е заснел ловци в южната провинция Синд в Пакистан ден по-рано. Стана ясно, че ловната дружинка, състояща се от чуждестранни гости на политика, се е опитала да ловува африканска хубара (Chlamydotis undulata), застрашена птица, желана заради предполагаемите афродизиачни качества на месото си.
Африканската хубара мигрира през зимите в провинциите Белуджистан, Синд и Пенджаб в Пакистан. Плахата пустинна птица, произхождаща от Централна Азия, е посочена като „уязвима“ в Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата, и е с оставаща популация от около 42 000. Въпреки това, птицата с размер на пиле има сложен местен статут заради използването й като разменна монета във външната и международната политика на Пакистан.
„Никъде другаде по света животно не се е превърнало в инструмент във външната политика. Това е суверенна държава и то е световно застрашен вид“, каза Раб Наваз, старши директор на програмите на WWF Пакистан, пред VICE World News.
Ловът на мигриращите птици е забранен за местните жители, но правителството редовно издава специални разрешителни за лов – всяко на стойност малко повече от 100 000 долара – на чуждестранни сановници, предимно от региона на Персийския залив. Съобщава се, че тази година Министерството на външните работи е издало около 14 такива разрешения на дипломати, включително емира на Катар, краля на Бахрейн и президента на ОАЕ, наред с други държавни служители и членове на кралски семейства.
Данните сочат, че през 2014 г. саудитски принц е убил 2100 африкански хубари по време на 21-дневно пътуване. На всяка ловна група обикновено се предоставя квота от около 100 птици за период от 10 дни. Въпреки големия протест, който последва, става ясно, че правителството е продължило да издава тези разрешителни тайно.
През 2016 г. пълната забрана за лов на африкански хубари, наложена от Върховния съд предходната година, беше отменена, след искания на правителството, в които се посочва, че ловът им е „крайъгълен камък“ за поддържане на дипломатическите връзки на Пакистан със страните от Близкия изток.
Богатите чуждестранни ловци, които спортуват със соколи и придружени от антуражи, съставени от местен елит и засилена охрана, са нещо обичайно щом става въпрос за потайни ловове с високи залози, които продължават дни наред.
Заможните феодални собственици улесняват провеждането им, предлагайки гостоприемство и ресурси на международните ловци. „Това са много пари. Феодалите са им домакини, дават им пространство, позволяват им да строят дворци по земите им и така си продължава”, казва журналистката по екология Афиа Салам пред VICE World News.
Някои местни жители от бедните райони на южната част на страната печелят от тези видове лов и получават сериозна компенсация. „Има цяла спомагателна верига, свързана с лова. Имате цялата тази индустрия на услугите там, където се доставя храна на ловните групи, така че те са донесли известна степен на просперитет в района“, казва Салам.
Но не всеки приветства ловците. Тайните ловни експедиции предизвикаха редица противоречия през годините сред природозащитниците и местните фермери, чиито земи са отцепени, за да улеснят лова, който в крайна сметка често уврежда реколтата им и нарушава работата им.
На 1 ноември братята Назим и Афзал Джокио са били навън и разглеждали нивите си в селото си в квартал Ачар Салар Гот в град Карачи, когато джип, превозващ двама чуждестранни ловци, се приближил до тях. Назим Джокио спира ловците да ги разпита.
Той ги пита: „Защо идвате тук? Тук няма лов, трябва да отидете до хълмовете на 12 мили от тук, където се извършва лов на африканска хубара.“ Ловците отвърнали грубо“, разказва Афзал Джокио пред VICE World News. Назим пък започнал да ги снима с телефона си.
Във видеото Назим записва номера на автомобила и насочва камерата към един от ловците, който говори по телефона. Назим казва: „Това е човекът, който ни тормози. Заплашва ни, че ще извика полиция.” След това се вижда как мъжът се опитва да грабне телефона на Назим. Според Афзал ловците продължили да бият жестоко Назим, след като откраднали телефона му, а после му го върнали. По-късно Назим качил онлайн видео изявление, разказващо за инцидента.
След това Назим сигнализирал за инцидента в полицията. Тогава започнал да получава заплашителни телефонни обаждания с искане да изтрие видеото. Страхувайки се от най-лошото, той записва смразяващо видео съобщение, в което казва, че ако нещо му се случи, хората, които са го пребили, ще бъдат отговорни.
Същата нощ мъже, които се идентифицираха като работещи за местния политик и депутат Джам Ауаис, пристигнали в къщите на двамата братя и поискали Назим да дойде в къщата на шефа им, за да се извини за поведението си срещу чуждестранните гости на политика.
На следващия ден Афзал и Назим отишли в резиденцията на Ауаис, където хората на депутата започнали да бият Назим, докато брат му наблюдавал безпомощно. „Те го измъчваха, а аз им казах, че не съм го довел тук, за да го измъчват. Не очаквах да направят това”, казва Афзал.
След това на Афзал било наредено да остави брат си в къщата на депутата и да се върне на следващия ден с племенни старейшини от неговото село, за да разрешат въпроса. Но нещата се влошили преди да успее да го направи.
„През деня един от техните хора дойде да ме вземе. Мислех, че ще се проведе събрание на племенния съвет и че ще мога да върна брат си у дома. Когато стигнахме до къщата, бях информиран, че брат ми е починал“, казва Афзал.
Тялото на Назим е прехвърлено в местна болница. „Когато медицинският служител дойде да прегледа тялото, установи, че е покрито със следи от мъчения от главата до петите“, казва криминалният репортер Али Раза, който присъствал в болницата по време на прегледа, докладва VICE World News.
До момента полицията е арестувала шестима души за убийството на Назим, включително политика Ауаис. Самоличността на двамата чуждестранни ловци остава неизвестна. Недоволен от полицейското разследване, Афзал поиска сформирането на по-силен екип за разследване, който да поеме управлението.
„В полицейския доклад полицията не включва имената на чужденците. Те дори не бяха попитани за имената им, докато се провеждаше мярката за неотклонение на обвиняемия“, казва адвокатът на Афзал Джокио, Мазхар Джунджо, пред VICE World News. „Това беше основното ни притеснение…“
Досега, добавя Джунджо, следователите нямат следи относно самоличността на чуждестранните ловци.
„Новият екип за разследване заяви, че ще бъде техен първи приоритет да открият информация за автомобила, използван от чужденците, но към момента не може да бъде намерен никакъв запис за това.
Източник: Focusing on Wildlife