Френските групи за защита на животните празнуват новината, че популациите на кафяви мечки, които са били заплашени от изчезване, са се увеличили значително в Пиренеите. Собствениците на добитък обаче предупреждават, че мечките, атакуващи стадата им, са извън контрол.
Броят на мечките е скочил от 52 на 64 през изминалата година, което включва 16 малки. Това сочи непрекъснато нарастване от 1995 г., когато е имало по-малко от дузина мечки.
Данните са от GSTOP, трансгранична група за наблюдение на кафяви мечки, която включва френските, андорските и испанските власти. Във Франция мониторингът се извършва от Френската агенция за биологично разнообразие чрез Мрежата на кафявите мечки.
“Това е рекорд – никога досега не сме откривали девет котила в Пиренеите, откакто започнахме да изучаваме популацията на мечките.”
Въпреки скорошната смърт на три животни, причинена от хората, се наблюдава 23-процентово нарастване на популацията на мечките там.
Войната срещу мечките продължават
“Съжителството на мечки и хора в Пиренеите е стара история”, пише Майк Уудс от RFI в поредица от три части относно напрежението между активисти и фермери, които се оплакват, че мечките нападат добитъка им.
Рисунки на хищниците са били открити по стените на праисторическите пещери и овчарите са се пазели от тях поне от Средновековието.
През 20-ти век едрите всеядни животни са преследвани почти до изчезване, когато хората разширяват пътищата, селищата и земеделските практики и в планините.
За да предотврати тяхното изчезване, френското правителство започва преместването на кафяви мечки от Словения в средата на 90-те години.
Фермерите се разгневиха, когато през 2018 г. правителството увеличи усилията си за повторно заселване на мечки с 10-годишен „мечи план“.
“Стига се дотам, че ситуацията е извън контрол”, казва овцевъдът Джоел Сегела по онова време на RFI, оплаквайки се, че стадата са атакувани почти всеки ден.
А този април излезе и съдебно решение, което предупреждава собствениците на добитък, че вече не могат да изстрелват предупредителни изстрели, за да плашат мечките.
Неправителствените организации приветстваха решението, като заявиха, че предупредителните изстрели не са съвместими с поддържането на популациите на мечки в естествената им среда.
Източник: Focusing on Wildlife